madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

A weightlifter raises a 200-kg barbell through a height of 2 m in 2.2 s. the average power he develops during the lift is
AC = c/3 Bd = 4 - c
Find the percent markdown rounded to the nearest percent
What is the probability of flipping a coin six times in a row and getting three heads and three tails?
Write as an ordered pair: the y-intercept of 4x-2y=8
Preferred stock is characterized by​ ________. a. voting rights b. preemptive rights c. quasiminus−debt nature d. maturity date
a college student exerts 100N of force to lift his laundry basket the weighs 75N. at what rate is the basket accelerated upwards?
helpppppppppppppppppppppppp
Organisms that can make their own foods are autotrophs what are two examples of autotrophs
jordan has a marble collection. 4/12 of the marbles are red. 2/4 are green. what fraction of her total marbles are red and green