Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of swiss cheese costs $4.00 at the grocery store. Use the fact that 16 ounces = 1 pound to help you find the cost of 1/4 pound of swiss cheese. a. $1.00 c. $4.00 b. $16.00 d. $2.00

Relax

Respuesta :

ngolovelykids3 ngolovelykids3
  • 25-01-2020

Answer:

$2.00

1/4*4.00=2.00 the answer is 2.00

Answer Link

Otras preguntas

Waste of points. Claim if you want.
Some explain this ??
Yo no tengo las toalldas
how can i act look,talk and be pretty like rubi rose plz actually answer!
Explain how Texas gained strength after its defeat at the Alamo.
what is the surface area?
Plzzzzzzz help me...Which of the following processes add methane (CH4) to the atmosphere? A. Breakdown of plant and animal remains in the soil. B. Leakage from
3. Draw a line to match the word to its meaning.15 marksWordMeaningcertainsmiling widelyconfessa person who avoids difficult situationsgrinningto admit that the
help what is the best movie and colar and band
money blank many people to work hard​