hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 13 ounce box of cereal cost $3.99. What is the unit price per pound?

Relax

Respuesta :

emyvera27
emyvera27 emyvera27
  • 22-03-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

La maison de Renoir au louvre est magnifique ..... how does Anne feel about the painting .... A - Elle aime le louvre ..... B - Elle aims Renoir ........ PLEASE
The ............................... is divided by all the continents???
add the affix to tie
Federalists hesitated to support the new French Republic because they believed the French Revolutioniaries A. were violent and destroyed public order. B.
which is greater √8+3 or 8+√3
Which organ plays the primary role in prompting individuals to seek food?
plants with specialized tissues that can transport fluids are
Which expression represents the phrase "three times the sum of a number and 4"? 3x−4 3(3x+4) 3x + 4 3(x+4)
If 5(3x-7)=20, then what is 6x-8
Suppose you want to solve the equation 2a + b = 2a, where a and b are nonzero real numbers. Describe the solution to this equation. Justify your description.