mastercore7810
mastercore7810 mastercore7810
  • 24-08-2016
  • Mathematics
contestada

anne buys onions and tomatoes. onions cost $1.09 per pound and tomatoes cost $1.29 per pound. the cost of anne's produce is represented 1.09x+1.29(x+5) what does x represent?

Relax

Respuesta :

mayday2213
mayday2213 mayday2213
  • 24-08-2016
x is the amount of pounds. 
Answer Link
caylus
caylus caylus
  • 24-08-2016
Hello,

x is the number of pounds of onions that Anne buys.

She buys 5 pounds more of tomatoes than onions
Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help me please?!?!
which group of ordered pairs are on the line given by the equation 5x-2y
Organisms that grow in the absence of free oxygen are know as
What distinguishes classical civilizations from other civilizations
Est-ce-que vous pouvez me donner des exemples de métaphores et de gradations sur le thème de l'hiver
Snow was quickly piling up on the ground. Wind howled through the trees. Karen wrapped a blanket around her and sighed as she watched the snow through her bed
What is the answer to1/5z+2/3<2
What is the constant of proportionality in the equation y=0.41x?
The amounts of e-waste generated in a region for 2 years were 14,200,000 tons and 10,700,000 tons. What was the total E – waste generated in the region for thes
-------------------are stored by the body as energy reserves