casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

Tell me everything you know about mao zedong
can someone help me describe this pic????
how does the structure of covalent bonds affects their structure.
What is the measure of angle a
​ 0.5(6d+10)=17 what is the value of d
Joe painted 1/4 of a bedroom in 1/2 a day. How many days will it take for Joe to paint one bedroom?
Vending machines display the food they sell because many people are sensitive to
Which of the following are solutions of 3(x – 4) ≤ 18 and 2(x – 1) ≥ 6 a. 9 only b. 12 only c. 9 and 15 d. 12 and 15
What are bones made of?
Match the following terms and definitions. 1. tiny sacs within the lungs which increase the surface available for gas exchange atria 2. a digestive enzyme th