goodnight254
goodnight254 goodnight254
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. The cost of a student meal is $5.50. Meals for adults cost $12.50 each. How much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Relax

Respuesta :

shmarshall shmarshall
  • 22-10-2021

Answer:

$16.5 or $30.5

Step-by-step explanation:

for 3 of you (kids) its 5.50x3=16.5 or for you and your aunt , uncle its 5.50+12.50+12.50=30.5

Answer Link

Otras preguntas

If EF || DG, and S and T are midpoints, then DG= ? Ef=13 ST=19
what is a Value Stream
Which best explains why many americans critizized the Spanish American war
I’ll give brainiest Find the volume of the cylinder. Find the volume of a cylinder with the same radius and double the height.
When a sodium atom becomes an ion, the size of the atom A decreases by losing an electron, B decreases by gaining an electron, с increases by losing an electron
Which best explains the context clues for and the correct meaning of “incoherently”?
birkenstocks or crocs?
Write 3 to 4 sentences describing how the huntsman's motivations advance the plot in "Little Red Riding Hood."
Simplify the polynomial by writing each of its term in standard form. 1.5xy^2 *(-4)xyz-4mnk*5m^2 n^3 k
Density independent factors are limited factors whose effect are