loxrobo385
loxrobo385 loxrobo385
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which equation can be used to solve this problem?

Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. It cost $2. How much did Molly spend altogether?

A.
6 ÷ 2 × 3 = x

B.
6 + 3 × 2 = x

C.
6 × 3 ÷ 2 = x

D.
6 × 3 + 2 = x

Relax

Respuesta :

NakaiColeman
NakaiColeman NakaiColeman
  • 22-09-2017
$12 dollars I think sorry if I got it wrong
Answer Link

Otras preguntas

How do I convert from y = mx + b form to Ax + By + C = 0 form? The line is y = 2x - 4. Thanks. :)
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004
how do you say good morning in french?Is it still bonjour or something different?thank u!
what are the 4 features of buddhism?
Is 15f+9>5(5f+3) solvable? If so , what are the real numbers?
Suppose you earn $7.25 per hour working part-time for a florist. Write and solve an inequality to find how many full hours you must work to earn at least $125.
Point C is graphed on a number line at –7. Point D is 13 units away from point C on the number line. What could be the coordinates of point D?     Choose all an
what are the natural resources found in north america
Kyle bought a 5 pound pumpkin for $2.60. how much did he pay per pound
change 2.36 to a mixed number and reduced to lowest terms