Angie20051 Angie20051
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

the price of apples is $3.60 for 3 pounds. write the price as a unit rate

Relax

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
The cost would be $1.20 per pound :)
Answer Link
kaylamoos
kaylamoos kaylamoos
  • 01-12-2020

Answer:

1.20/ 1lb i think

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Name two types of adaptations having to do with an animals action.
What is meant by the phrase "1900 Europeans believed the world was their oyster"
Is this singular or plural? the children's faces
a warm moist air moves into a region barometric pressure readings in the region will generally
One angle of a triangle is 33 degrees less than the other two angles. Find the angles of the triangle.
Fungus-like protists have a. cell walls made of cellulose. b. cell walls made of chitin. c. chloroplasts for photosynthesis. d. none of the above.
What is 3/7 reduce to its lowest term
Which of the following is an equivalent simplified expression for 2(4x + 7) – 3(2x – 4) ? A. x + 2 B. 2x + 2 C. 2x + 26 D. 3x + 10 E. 3x + 11 Can anyone explain
how do u do these equations?
estimate the number of pints in 445 ounces