Avamae1020
Avamae1020 Avamae1020
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

An 18 ounce box of cereal costs $2.76. How many ounces should a box priced at $2.07 contain?

Relax

Respuesta :

Bacon613
Bacon613 Bacon613
  • 02-10-2018
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15

Then divide 2.07 by 0.15.

The answer is 13.8 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

Please Show/Explain Your Work! Thank You!
The graph of y=4x has been shifted up 3 units.what is it’s new equation
Which country joined Poland to form a powerful federation? Russia Turkey Lithuania Egypt
The image shows the distances in miles between three cities. How much closer is it to travel from Aurora to Clifton directly than from Aurora to Clifton through
[ Algebra 2 ] Log and Exp Project round to the nearest centOkay I really need help on my project like I'm so confused and I don't understand what to do or how t
which terms define the psycho- social and physical aspects of sexual development
What is true about one strand of DNA? A. It contains many proteins. B. It contains many pieces of RNA. C. It contains many chromosomes. D. It contains many gene
Helps hurry I’ll make you brainlist
What is the answer to this question
All but one of the statements below helps to describe gene flow that is?