ambi121488 ambi121488
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense. explain why it makes sense.

Relax

Respuesta :

theh619 theh619
  • 23-10-2018
I want to buy 7 apples and they cost $0.30 a piece how much do I have to spend on apples this makes sense because the person in the problem is not purchasing a large quantity and is not unusual product for people to buy
Answer Link

Otras preguntas

The entire play is 1 3/4 hours long, which is evenly divided among 3 acts. How long is each act?
How can petitions expand on efforts to build a relationship?
I will make you the brainleist!!!! Please explain and no guessing. Thank you!! Ps due in 10
Summarize how Islam spread. And describe the importance and the results of trade in the Muslim Empire.
Jake’s Cameras purchased a digital camera at a wholesale cost of $80. They marked up the price 50 percent above the wholesale cost to use as their selling price
What is belgium famous for with regard to culture?
Where does the mutation in sickle cell anaemia occur?
What were the Aztec pyramids used for?
The United States began collecting federal income tax in which year?
Whats Probability of getting a number less than 5 and a head when rolling a die, then tossing a coin