LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Relax

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

Identify the four smallest countries in North America (by area) and the life expectancy of each?
The Edwardian Era is known for its __________.
what is the thick palm oil used for mummification
from the set {1,5,7,or none of them} using substitution to determine the value of x if its 14x + 9=79
what is 1/5 of 100 ?
What is the difference between a half dozen dozens and six dozen dozens
Which body of water borders the Persian homeland?
Systems of equations. What are the two solutions with work? y=x^2-5x-4 y=-2x
Chemical bonding is the combining of atoms to form ______________? A. atoms B. energy levels C. molecules D. electrons
Regarding use of the media, spin can best be defined as A. meaningless arguments. B. casting a positive light on negative facts. C. arguments based on emotion r