Lurdes1975 Lurdes1975
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 10-ounce package of animal cookies cost $2. What should a 35- ounce package cost, assuming the same cost per ounce?

Relax

Respuesta :

sherrydalloop30b2s sherrydalloop30b2s
  • 25-09-2019

Answer:7

Step-by-step explanation:

Answer Link
hpeyton12345 hpeyton12345
  • 25-09-2019

Answer: $61 because you have to do 10 x3 to get 30 then + $1 because $1 is equal to 5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

What transformations change the graph of f(x) to the graph of g(x)?f(x) = –7x² g(x) = –35x² + 5
what is the average speed of a cheetah that runs 70m in 2.5 seconds?
To what does folly refer?A foolish behavior or character flawsB people’s bad or evil habitsC satireD the hero of a satirical story
why the nile river no longer overflows its banks?
How can forests provide a sustainable yield?
why the nile river no longer overflows its banks?
Which of the following expresses the number of meters a contestant must travel in a 3-lap race where the course is a circle of radius R meters? F. 3R G. 3πR H.
For all x, (3x + 7)² = ? A. 6x + 14 B. 6x² + 14 C. 9x² + 49 D. 9x² + 21x + 49 E. 9x² + 42x + 49 Can anyone explain how to make it step by step?
How can forests provide a sustainable yield?
Compare biotic and abiotic factors