dinka10 dinka10
  • 26-11-2019
  • Mathematics
contestada

Granola costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of granola costs? Round to the nearest cent .

Relax

Respuesta :

GeorgePP
GeorgePP GeorgePP
  • 26-11-2019

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

Ratio:

2.79:16.4 = x:25

16.4 × x

2.79 × 25

Cross multiply: 16.4x = 69.75

Then divide: 69.75 ÷ 16.4 = $4.25

Answer Link

Otras preguntas

8x-10=x+11 what is the answer I tired to figure it out
Why is it important that scientific investigation be repeated? What happens when other scientists achieve different results when repeating an investigation?
what are three ways a scientist can minimize bias in scientific investigations?
Which compound would most likely turn litmus paper to a red color? a. CH₃CH₂CH₂OH  b. CH₃CH(Br)CH(Br)CH₃ c. CH₃CH₂CH(Br)CH₃ d. CH₃CH₂CH₂COOH  e. CH₃CH₂CH₂CH₃
write five diffrent fractions that each simplify to two-fifths
what is 310,763,136 in word form
How do I solve 2x+y=10
how do you solve 35=-2x-15
use the distance formula to find the distance between each pair of points.u (2,3),v(5,7).
Describe the three parts of a nucleotide and how they are attached to one another.