A restaurant sells a coffee refill mug for 8.7. Each refill cost $1.35. Last month, Antonio spent $41.15 on a mug and refills. Write an equation you can use to find the number of refills that Antonio bought.

Relax

Respuesta :

Answer:

8.7 + 1.35x = 41.15

Step-by-step explanation:

The mug costs $8.7 and he only bought one. He spent $41.15 so you subtract the \cost of the mug, you divide it by 1.35 to get your answer.