jaziracuenca432 jaziracuenca432
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

angel bought 5 pounds of chicken for $9.99 . what is the unit rate for 1 pound of chicken

Relax

Respuesta :

sarahhurt247 sarahhurt247
  • 22-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

9.99divide by 5 is1.998 1.998*5=9.99 so 1 pound would be 1.998

Answer Link

Otras preguntas

Two tablespoons of peanut butter are equal to one ounce of meat. a. True b. False
What is the expression that marks an incomplete statement for the expression?
How are Mara and his daughters shown on the right portrayed in this relief
Under the Land Ordinance of 1785, which of the following was promoted? 1.public education 2.slavery 3.taxation 4.the development of colonies
Which element leaves yellow deposits where it's found in the landscape, and is called "brimstone" in the bible?
What did vasco da gama bring back from india?
Plants release water vapor into the air through a combination of _____.
Unlearned, involuntary responses that occur automatically in the presence of certain stimuli are known as ______________.
The law that regulates the offering and sale of purely intrastate securities is known as the:
How many possible outcomes, including both main effects and interaction effects, are possible for a factorial design with three independent variables?