yazminkaraml yazminkaraml
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Mark buys a wooden board that is 7 1/2 feet long. The cost of the board is $0.50 per foot, including tax. What is the total cost, in dollars, of Mark’s board?

Relax

Respuesta :

badarch4
badarch4 badarch4
  • 24-03-2020
The total cost is $3.75. Dividing the total length (7.5) by price per length (0.5) we can get the total cost (3.75). 7.5/0.5=3.75
Answer Link

Otras preguntas

How does the absorption and release of energy affect temperature change during a chemical reaction?
How does the absorption and release of energy affect temperature change during a chemical reaction?
who was the discovered electron
What are some sentences for the word conceal? Please give a few sentences
solve the equation 7x equals 42
20.   First and foremost, supervisors are     A. Leaders B.Teachers C.Counselor D. Advocates
Complicated means in bangla
Neeta bought 2 and 3/5 liter of milk from the market.To make it 3 liters, how much more does she need?
Neeta bought 2 and 3/5 liter of milk from the market.To make it 3 liters, how much more does she need?
luis bought stock at $83.60. the next day, the price increased $15.35. this new price changed -4 3/4% the following day. what was the final stock price?? is you