elladenton1214 elladenton1214
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the BEST deal on rice?
• 500 g of rice at $1.90
• 1 kg of rice at $3.70
• 5 kg of rice at $18.00
• 10 kg of rice at $35.00
• 20 kg of rice at $72.00

Relax

Respuesta :

owaisrazakhan242
owaisrazakhan242 owaisrazakhan242
  • 24-03-2020

Answer:

Answer is 10 kg for $35

Step-by-step explanation:

Unitary method

Answer Link

Otras preguntas

A citizen becomes involved in the policymaking function of local government by
of two thirds of a woman's age is 38 what is her age
Match the systems of linear equations with their solutions. x + y = -1 -6x + 2y = 14 infinite solutions x − 2y = -5 5x + 3y = 27 (-1, -6) -4x + y = -9 5x + 2y =
what is the most important practice to save time in the kitchen
according to Woolf, why don’t we know about Shakespeare’s sister
10x^5+5x^3-14x^2-7 Factor expresion
The table gives the distance traveled over a certain time. What is the value of A that will result in a constant rate of change?
18 subtracted from -16
Why did the Portuguese trading empire fall apart by 1500?
$21,300 at 10% for 2 years