ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Relax

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

Sally travels by car from one city to another. She drives for 30.0 min at 80.0 km/hr, 12.0 min at 105.0 km/hr, and 45.0 min at 40.0 km/hr, and she spends 15.0 m
round to the place value of the underlined digit 123,499
Which detail from the scene from "No Gumption" in which the publishing executive speaks with Russell suggests Russell's shyness and reluctance? A. Russell i
Find last​ year's salary​ if, after a 5 % pay​ raise, this​ year's salary is $34,125.
A students claims that 8 to the 3rd power and 8 to the negative 5th power is greater than 1. Explain whether the student is correct or not.
1) (x-3)(x+3) = ? 2) 3x^2 - y) (3x^2+y)
why do we need energy?
one role of environmental science in the society
what did the people of Eastern woodlands grow?
Name of the answer of a division problem