rochelle8497
rochelle8497 rochelle8497
  • 21-07-2020
  • Mathematics
contestada

Flag question
You buy halibut at $30 per
pound,
One portion of seared
halibut requires 6 ounces of
halibut.
How much does the halibut
for one portion cost? Round
to the nearest cent.​

Relax

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 21-07-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

price = $30/lb

16 oz = 1 lb

1 portion = 6 oz = 6/16 lb = 3/8 lb

$30/lb * 3/8 lb = $11.25

Answer Link

Otras preguntas

Find the total for the following expression 3+5−2+3−4−2
Find the measure of angle 1 120° 45° 30° 90°
Dismal: With the field torn up by the players' cleats, and the cold rain falling in waves, conditions on the playing field were dismal.
would you follow the gold rush or become a merchant ? and why?
What is the scale factor of this dilation?
Please help me please please
Find the measure of angle 1 120° 45° 30° 90°
Solve [tex]27 = 3^4^x^+^1[/tex]A. 1/4B. 1/2C. 2D. 4
An angle measuring 60 degrees is measured as 62 degrees. What is the percentage error correct to 3 significant figures? 35.5% 3.33% 3.23% 37.2%
4. What does the term reflection mean? Waves pass through an object Waves change their shape Waves are absorbed by the object Waves bounce off an object