kali3208 kali3208
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-liter bottle of juice costs $2.80. A box containing six 1/2- liter bottles sells for $3.90. Which option has a higher cost per liter? What is that cost?

Relax

Respuesta :

jasper417 jasper417
  • 23-09-2020

Answer:

The six half liter bottles

Step-by-step explanation:

They have 1.30 per liter, while the other is 1.40

Answer Link

Otras preguntas

How much w work is done by a babysitter who uses 4500 w of power to lift a baby in 4s Serious answers please
Area, Volume, Surface Area- 1. Find the circumference of the circle. 2. Find the area. 3. Find the volume. 4.Find the volume.
helpppp meeeee please
please help please please
___ contract with specific doctors and health clinics to provide a range of services. a. Preferred provider organizations c. Health maintenance organizations b.
A car travels at an average speed of 100km per hour. What distance does it cover in 5hrs
The presidential primary system
What kind of glands are the oil and sweat glands?
quick!!!! what do you call a sleeping bull. its geometry math homework 7th grade.
I need some help, please and thank you. :).