7mood900
7mood900 7mood900
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pound bag of wheat costs $4.86 at the store. How much would 1 pound cost?

Relax

Respuesta :

JayV2005
JayV2005 JayV2005
  • 24-09-2020

Answer: $1.23

Step-by-step explanation: to find the cost of one pound we need to divide 6 pounds by how much it costs so, 6 ÷ 4.86= 1.23.

Answer Link

Otras preguntas

any number that is divisible by 3 is divisible by nine
Which of the following is a characteristic of proteins?                 A)           Some may enhance the rate of specific chemical reactions.
In which of the following sentences is 'but' used as a preposition? A. I wanted to leave, but I was embarrassed to do so. B. We discovered that Candy will do an
How many gal is in 32 qt?
How and why do planets rotate around the sun? What would happen if planets wouldn't rotate but orbit the sun?
Where is the fulcrum of a broom?
The sum of two consecutive odd numbers is 156 . What are the numbers
if the numerator of a fraction is a prime number, can the fraction be simplified? why or why not?
what must be true about any point that lies on the x axis
How do you this math problem please show me with steps 3.545/5