danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

Relax

Respuesta :

haylee2705
haylee2705 haylee2705
  • 21-10-2020

Answer:

35.84$

Step-by-step explanation:

1Ib 3oz beef = 5.25$

1 pound equals 16 ounces

8 {times} 16 = 128

1lb 3oz quals 19 ounces

5.25$ {divided by} 19 = 0.28$

128 {times} 0.28$ = 35.84$

Answer Link

Otras preguntas

Plzzz helppppp!!!!!!!!! 20+PTS and brainliest!!!!!!!!!! Is the graph in the picture a function or not a function? Please explain.
Assess the value of positive role model on one's behaviour​
Find the solution to this equation. x + 4 = 2x + 8 2 A All real numbers B. No solution
why soldiers in most countries dress more of green coloured uniform ?University ​
Its midpoint please help
Is square root of 11+10 a rational or irrational number
Find an equation of the line that passes through the given point and has the indicated slope m. Point Slope (- 5, - 7); m = 1/3
Solve for h in the equation 15-2h=6
Which Experession Is Equivalent To 13-(21)
Kris drives 30 miles to work. For the first x miles, he drives 40 miles per hour. Then he is stuck in traffic and averages only 3 miles per hour the rest of the