Emily4834 Emily4834
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Kalie pays $9.24 for 11 pounds of flour. What is the price per pound of flour?

Relax

Respuesta :

26operna
26operna 26operna
  • 21-10-2020

Answer:

$0.84, 84 cents per pound.

Step-by-step explanation:

I hope that this helps. Have a good day!!

9.24 ÷ 11 = 0.84

Answer Link

Otras preguntas

In the mitochrondria, glucose and oxygen react to produce carbon dioxide, water, and what?
Who tells people what they must and must not do
A rug maker is using a pattern that is a rectangle with a length of 96 inches and a width of 60 inches. the rug maker want store increase each dimension by a di
What relationship does a flea and a dog have??
A water balloon slingshot launches its projectiles essentially from ground level at a speed of 27.5 m/s . (You can ignore air resistance.)
What did herbert hoover present to the americans?
what are four things to keep in mind when spotting a job scam?
Which mordern-day country is located in the reliogion of ancient mesopotamia?
Donavan was used to making $12 per hour. He got a new job in which he made 8% more. After he got fired from that job he took another job where he made 3% more t
Write 5 to the power of 8 as a quotient of two exponential terms with the same base in four different ways. use negative or zero exponents