safiyamc
safiyamc safiyamc
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A juice and two sandwiches cost $70.00. A juice and four sandwiches cost $130.00. What is the cost of a sandwich?

Relax

Respuesta :

dvfhuifdaiuf dvfhuifdaiuf
  • 23-10-2020

Answer:

a sandwich = $30

Step-by-step explanation:

Reason why is because when it added 2 more sandwiches it added 70 with 30 2 times which equals 130.

Answer Link

Otras preguntas

Do you find Marcel and Joan to be sympathetic characters? Seven People Dancing
In Salsa stories, Ashir uses sawdust on the floor for his carpet making. For the painting of the one carpet he needs 20 sacks of sawdust. If each sack weighs 3
which claim is arugable?​
For the data set below, which would be the best measure of center? 12, 14, 10, 15, 9, 33
Can someone help me with this?
Factor and Solve: Remember the two numbers you choose when factoring, are not your solutions to the equation!a² + 2a - 24 = 0A. a = 8, -3B. a = -6, 4C. a = 6, -
please help me with this i need it
Y is inversely proportional to the cube of x when y=2 x=3
Who is the speaker in animal farm chapter 7
Example of why the 10 amendments are important