Seudónimo Seudónimo
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

which is a unit rate?

A. 15 miles per gallon
B. 5 pounds in two bags
C. $8 for three boxes of crackers
D. 22 gallons in 5 days ​

Relax

Respuesta :

ninjasavage2 ninjasavage2
  • 25-11-2020
15 miles per gallon.
Answer Link
ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 25-11-2020
Choice A because every other option has to do with multiple things.
Answer Link

Otras preguntas

18/15 into a mixed number
Write 5 lines about whether you prefer holidays at home or abroad?? Thankyou
Two objects were lifted by a machine. One object had a mass of 2 kilograms and was lifted at a speed of 2m/sec. the other had a mass of 4 kilograms and was lift
what's the answer to v+9/3=8
How many sixths are in 3 and 1 third ??
Amie published her first book. She was given $20,000 and an additional $0.15 for each copy that sold. Her earnings,d, in dollars,from the publication of the boo
Find each payment$85.65 with a 3% sales tax
WHAT IS THE IMPORTANCE OF THE TROPIC OF CANCER AND TROPIC OF CAPRICORN
FInd the volume of a right circular cylinder in terms of height "h" and simplify the expression where r = 2/3h
what is a suspension bridge made of?