0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

What is the point of view in this passage? The little boy stepped forward, eyeing the treasure beyond the monster. His hand fell to his sword. He wondered if h
If soil is permeable it can what?
Growing nationalism encouraged independence movements in Kenya and Nigeria. The word underlined in the sentence above can best be defined as __________. A. one
After having tubal ligation, can we still have menstruation??
Meiosis is the process that produces sperm and eggs by reducing the gamete cell's number of chromosomes from _____to _____. diploid to haploid haploid to diploi
Give examples of myths about aging that many people believe. Why are these myths harmful?
how many onces are in a liter
plzzzx help me with this i will apreciate
Summary of in fertile desert- by nasser al dhaheri
who is known as the "Father of Medicine." A. Galen B. Aristotle C. Galileo D. Hippocrates