mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Relax

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I
help me with this math question please I'm giving away brainliests​
Multiple choice that I dont understand pls HELP
Given AJKL: AXYZ, find x.
Ann had 96 filers to post around town. Last week, she posted 1/4 of them. This week, she posted 1/3 of the remaining filers. How many filers has she still not p
please whats the answer to this question
After a project has been accepted, the decision to lease or buy is determined by the present value of the lease's cash flows when discounted at the project's ri
2 examples of how laws passed in American History has shaped,created or disrupted human identity
3) Why does Kevin's voice sound different in the hospital? (Freak The Mighty)
what did Isabel change her name to in chains? will give brainliest if correct