eddie513 eddie513
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

If you can buy 4 oz of candy for $5.40, how much would 6 oz of candy cost?

Relax

Respuesta :

hannah20225 hannah20225
  • 22-01-2021
5.40/4=1.35
1.35•6=$8.10
the cost would be $8.10
Answer Link

Otras preguntas

6-(3x+10)+4(2-x)=15 simplify the given equation
what is the price per square inch on a pizza that is 8 inches and costs $7
Which statement correctly describes a physical change?
Which additional word in the sentence should be capitalized? The tango, an argentine dance for couples, became popular in 1910. A. Argentine B. Dance C. Pop
true or false: wartime propaganda is most often based on factual information?
Very confused on problem 3
Which of the following is not part of a molecule of DNA? deoxyribose nitrogen base phosphate ribose
There are 150 kangaroos at a wildlife park there are 66 female what percentage is female
When did United States became part of First World War?
marvin earns $8.25 per hour at his summer job. he wants to buy a video game system that costs $206.25 write an equation to model the relationship between number