oofmjdnd oofmjdnd
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Billy paid $3.35 for 2.25 pounds of apples.
How much did he pay per pound?
Round to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$3.35/(2.25 pounds) = $(3.35/2.25)/pound ≅ $1.49/pound

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE PLEASE PLEASE answer this question!!! FROM KHAN ACADAMY PRE ALGEBRA
Emma throws an object upwards from a hill
lists Five Examples of simple statement​
pls help with both of the questions
Identify the parts of the equation by dragging each label below to the correct arrow on the diagram. Drag the items on the left to the correct location on the r
An arithmetic sequence is a linear function whose domain is restricted to the set of non-negative integers.
Which of the following statements best explains why the Civil Rights Act of 1964 was a significant political event? Choose 1 answer: Choose 1 answer: (Choice A)
A competent customer knowingly exclaimed you must have a high tunnel
The area of a square quilt is 35 ft 2. How will it look stretched across a queen sized bed measuring 60 inches wide and 80 inches long?
During the alarm stage of the body’s stress response, what emergency hormone is released to prepare the body to respond to a stressor?.