A student buys
6
music albums and
4
video games. The cost of
1
video game is
$
16
more than the cost of
1
music album.

If the student spends exactly
$
164
, what is the cost of each music album?

Relax

Respuesta :

Answer: 10$

Step-by-step explanation:

164 - 4x16 = 100

6 + 4 = 10

100 : 10 = 10