manasangreddy4215 manasangreddy4215
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $9.75. How much Marco spend on 5 bags of dog food?

Relax

Respuesta :

riemaa
riemaa riemaa
  • 23-03-2021

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

9.75/3 = 3.25

So therefore 1 bag costs $3.25.

$3.25 × 5 = $16.25

Answer Link

Otras preguntas

Okonkwo is worried that Unoka and Nwoye might have something in common - what it is?
A group of different organs that work together to complete a specific task
what elements of arts used in kampilan??​
What are pros and cons with this solution down below. This is a solution to bullying ~A current solution that has been already used is Learn and help train all
I don’t need any help with homework but i would like to thank you all for helping me survive this school year. Brainly has helped me sm <3 (posting this on m
i need help, this is pythagorean theorem !! i do not understand
PLEASE HELPPPPPPP!!!!!!!!!!!
which describes Australia's literacy rate and standard of living? High literacy rate and standard of living High literacy rate but low standard of living Low li
pls help me to find the solution
In a bag of 4 red balls, 6 yellow ballsand 2 blue balls. What is theprobability of picking a blue ball?​