robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

Joyce purchased 84.92 in groceries and gives the clerk $100 bill how much change should the clerk give back to her
Who usually made early American samplers? schoolgirls women men schoolboys
Look at page 1 (not the brochure cover but the page with a 1 at the bottom). what doesthe brochure do to convince parents that second-hand smoke is a problem th
What can Slope be???????
HELP ME PLEASE!!!!! WILL GET THE BRAINLIEST IF ANSWER FIRST AND GET IT RIGHT!! Figure the table below.
Simplify the expression: 9-3(5-4x)= ______ Use distributive property _________________________ Please help ASAP-due tonight. I would be so grateful!
HELP PLEASEEEEE ASAP!!!!!!!! PLEASE LIKE PLEASE I NEED HELP
What is a major problem for the environment when cities are built?
1.99 m/s^2 for the first 60.0 m, then decelerates at -0.266 m/s^2 for the final 40.0 m. How much time did the race take?
Find A Cost of 5 jeans a.) $230 b.)223 c.)200 d.)250