ah03894
ah03894 ah03894
  • 24-04-2021
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation $24 for 3 pounds

Relax

Respuesta :

giannanoboa giannanoboa
  • 24-04-2021
To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds
cost/number
24/3=8
So, the unit rate is $8.00
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

wich of the following was an important challange of fighting a two front war for the allies
Julianne opens a dance studio. Her start-up costs for the building, advertising, and supplies total $52,000. Each day, she spends $680 on operating costs (like
The zero degree line of latitude is know as ??
Describe the steps involved in closing the books. What’s is the most important output of the accounting cycle? What would happen if the books were never closed?
I will mark as the brainliest answer
this expert from justinian code shows how the byzantine empire
answer this in ur own words
An iv curve is generated for two ohmic devices, one is a good conductor and the other is a good insulator. which one will have a lower slope?
Round $624.1372 to the nearest cent.
Use the diagram below to answer part A-C