silvab37
silvab37 silvab37
  • 22-05-2021
  • Mathematics
contestada

If a supermarket sells 5 bags of grapes for Rs. 16.60, what is the unit price of a bag of grapes?
A. 3.32
B. 4.32
C. 5.32
D. 2.32​

Relax

Respuesta :

vanessaharo71
vanessaharo71 vanessaharo71
  • 22-05-2021

Answer:

It's A

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How many students have brown hair and wear glasses?
subtract 7 from 8 ................
The heat of an object is a measure of the amount of __________ energy it contains. What is the missing word in this sentence?
what is the number for 46 tens and 18 ones
What happens to ice cream particles when it is heated?
The chemical reaction that takes place when a micro-organism turns one substance into another
a seahorse travels an average of 0.01 miles per hour at that rate how far can a seahorse travel in 2.4 hours
a sapling is planted in a garden. after 3 years it is 180 cm tall. after 7 years it is 368 cm tall. how tall will the tree be after 10 years?
Simplify the expression z2-z(z+3)+3z
Round 492.3069 to the nearest thousandth