tahjirisbest tahjirisbest
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the most expensive? 6 for $46.50 or 9 for $67.50?

Relax

Respuesta :

jerryguo2282769
jerryguo2282769 jerryguo2282769
  • 21-06-2021

Answer:

6 for 46.50$

Step-by-step explanation:

you can divide 67.50 over 46.50 (it is less than 3/2)

so 46.50 for 6 is the most expensive

of course if you buy more, it is going to be cheaper than buying less

Answer Link

Otras preguntas

Messner and tardiff's study using the routine activities approach found that ________.
What interference can you make about father Paul’s feelings in the beginning of the season passage?
The net income for this year is $52,360. last year, net income was $50,040. what is the percentage variance in net income?
In the food web shown above, which of the following organisms can be classified as a tertiary consumer? A. puffin B. jellyfish C. krill D. eiders li
Speaker’s background knowledge: for martin luther king i have a dream speech
helppppppppppppppppppppp
What type of cells do you start with and end in mitosis and meiosis?
Based on the law of conservation of energy, which statement is false?
alvin's age is two times elga's the sum of their ages is 87 what is elga's age?
What is the most populous branch of congress called?