dz97501 dz97501
  • 23-07-2021
  • Mathematics
contestada

A 12oz box of cereal costs $3.50. An 18oz box of cereal costs $5.40 Set up eqautions to determine which is the better buy?

Relax

Respuesta :

fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

12 oz

Step-by-step explanation:

3.50/12  = $.29   5.40/18 =$ .30

Answer Link

Otras preguntas

7 > −3; Subtract 7 from both sides. The resulting inequality is :
What are the economic impacts of mining gold? Check all that apply. O It creates a pollution problem. OIt creates a new process for mining. OIt creates health i
which type of Human resources you will choose in future?and why . any five reason​
Which sequence describes how a convection current forms in the air? A Warm air rises-Air gets warmer- -Warm air sinks & Cold air rises-Air warms up-Warm air
Pls help with this thank you
Mr. Spacek runs a stationery supply business from Ohio. He exports stationery to countries in Latin America. Changes in oil prices have a direct impact on his b
sometimes the best way to appreciate something is to be without it for a while. Explain the statement in 1 paragraph.
What were three major milestones in human evolution?
help me with my aleks
Is this always true, sometimes true, or never true? I’ll mark you brainliest if you answer!!!