Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Relax

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

What was the overall central idea of Bradford's account? How does it reflect his purpose in writing it
What is a way to prevent being influenced by peer pressure?
1. The shoulder is a type of ______ joint a. plane b. ball-and-socket (1 pt) c. pivot d. saddle 2. Which of the following sections of the spinal columns have fi
For hours they stood there, hearing no sound, and seeing nothing but the smooth, high walls on either side of the passage and the calm blue sky so high above t
what is 10 to the - 7th power
Wich word is an example of an iambic a) happy b) daybreak c)inspire d) clever
Question 3 (04.05) The price of gold has increased by 35% per year from 2000. In the year 2000, Harry bought a gold ring for $590. Which of the following funct
what is 10 to the - 7th power
Find the two square roots of each number 49
Write the meaning of the root amo