linneyaden linneyaden
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of frozen yogurt costs $11.68. What is the price per cup?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-08-2021

Answer:

$1.46 per cup

Step-by-step explanation:

2 quarts = 8 cups. $11.68 divided by 8 cups = 1.46

Answer Link

Otras preguntas

Express 0.59 as a fraction....
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
What equals to 31 using multiplication?
depict an angle 7pi over 4 in standard position
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..