georgepo georgepo
  • 26-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 15 pound bag of dog food costs $27.99. What is the cost per pound? Round your answer to the nearest penny

Relax

Respuesta :

rmarenco39
rmarenco39 rmarenco39
  • 26-02-2022

Answer:

the answer is around 1.87 cents

Answer Link

Otras preguntas

find the slope and y-intercept of the line in the equation 2y+x=-6 Show all work!Slope=____ y-intercept=____
Alicia earned d dollars baby-sitting. Her friend earned twice as much. You earned $2 less than Alicia's friend earned. Write an expression in simplest form that
How could u find the number that is between 0 and 1 1/2
0.006 Reapting in a fraction in simplest form ​
BRAINLYIST BRAINLIST HELP
why couldn’t Bookee go to school as a child? he was a slave he was misbehaved he had to work at the salt mines be didn’t have a ride
f(-2) =-2x+11 Evaluate the function
what are the coastal wave landsform​
a car initially traveling at 5 m/s accelerates for 2 seconds at 3 m/s. how far does it travel during this time?
Please give me the correct answer ​