aurorahomer15 aurorahomer15
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Brandon buys a two-quart bottle of juice for $8.32. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Relax

Respuesta :

crt10789
crt10789 crt10789
  • 24-03-2022

Answer:

1 quart = 32 ounces

so we have 64 ounces

8.32 ÷ 64 ounces = $0.13 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

70% of what number is 35 ?
How many toes does a frog have
Why does Estella in the great expectations belittle pip?
Which type of seismic waves produces the most severe ground movement?
tina and jim work at a different car wash. tina is paid $37 per day plus 1.50 for each car she washes. jim is paid $40.00 per day plus 1.00 for each car she was
What is the matrizie of {3x-2y=-27 {x+3y=13
What are the factors of -72 that add up to -15
how do you solve for sinxcos2x+cosxsin2x=0 ?
the sum of 3 consecutive integers is 90. find the largest integer if x is the smallest integer
What are the factors of -72 that add up to -15