adrianarr0825 adrianarr0825
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

alex earned $ 20.40 in three hours what is the unit rate in dollars per hour

Relax

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 25-03-2022

Divide total made by total hours:


20.40 / 3 = $6.80 per hour

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 25-03-2022

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

Divide the amount of money by the time.

20.4/3=6.8

So, alex earned $6.80 per hour.

-hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Isabella bought a DVD for $19.95 and 5 CDs at a cost of c each. Write an expression to represent how much she spent.
Gravity is what type of force? field force contact force normal force frictional force
Label the states on the map.
PLEASE HELP!! WILL THANK YOU AND MARK BRAINLIEST!! Triangle ABC has vertices A (0,7), B (7,3), and C (1,4): Under the transformation rule, (x,y) —> (x-3,y-4)
the main reason Thomas Paine publish Common Sense was to​
What figure of speech is your love makes my heart go pit-a pat-pat
What is 7 more than five times the number 9 divided by 15??
Is -1.2 greater than 5
Is -1.2 greater than 5
How is conditioning reinforced in brave new world