Relax

Respuesta :

Cost per gallon = cost / gallon

A = $20.20 / 10 gal = $2.02 / gal
B = $26.04 / 12 gal = $2.17 / gal
C = $28.14 / 14 gal = $2.01 / gal
D = $30.45 / 15 gal = $2.03 / gal

As you can see above, type C costs the least per gallon.