jalen03
jalen03 jalen03
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

Choose the inequality or equation that can be used to solve. A sleigh ride cost $35 per hour plus $40.The Wongs spent $345 for the ride . How many hours did they ride the sleigh?

Relax

Respuesta :

stac2
stac2 stac2
  • 23-02-2017
The Won't ride the sleigh for 4.6 hours
Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-02-2017
8.715 hrs

345-40=305
305/35=8.714285
Answer Link

Otras preguntas

What is the constant of proportionality for this relationship?
Tensions were rasing between great British and the colonists this was setting the stage for ?
What are some of the different substances that make up a pizza? What substances make up water?
Why did the British pass the Stamp Act in 1765? How did colonists react
Question 3 Total expenditure equals price times elasticity? True or False
what is 36x - 28 equal
there are ten names in a hat. how many ways are there to draw three names for first, second and third prizes from the hat, assuming each person can win only one
©Simplify fully 8x²y 4x :))
Part B Describe the setting in the novel. What details does the author provide to help create the setting? Using words from the text, briefly describe the setti
helpppppppppppppppppppppp