chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Emilio's teacher told his class that a controlled experiment's results are valid only if one factor in the experiment is changed and all the other factors remai
What is the product of 3 1/4 and 5/7
What is earth made out of?
In a sensory details chart, you ____. A. Gather details on six different aspects of a piece of literature B. List details such as sight, sound, and smell to he
Find area and perimeter
Evaluate the formula below for a=8 ​inches, b = 10 ​inches, and c = 12 inches. P=a+b+c P=___ in
What is imagery in literature
whats the answer to 6(3c-5d+6)
Can anyone help me pls I’m pretty stuck ;(
the company president drew 120 doodles during the 3 hour sales meeting. What is the president's rate per hour for drawing doodles?