naiaamani
naiaamani naiaamani
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

The store is having a sale 2 an a half pounds of sugar for $10.50. What is the unit price in a division sentence?

Relax

Respuesta :

vickykinardgodw
vickykinardgodw vickykinardgodw
  • 21-05-2017
$10.50/2.5 lb= 4.20 per lb
Answer Link

Otras preguntas

what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16