
Answer:
12 pencils cost $9.00
Step-by-step explanation:
Given that 1 eraser is $1.50, and four pencils cost as much as two erasers, we can set up the following equations.
e = 1.50
4p = 2e
where p represents the pencils and e represents the erasers
plug in the value of e and solve for p
4p = 2(1.50)
4p = 3
p = 3/4
p = 0.75
Total cost of 12 pencils:
12(0.75) = 9