Cat009 Cat009
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Which costs more over the course of a year: a medium 3 item pizza, which costs $7.25, four times a week, or going out to a fine dining restaurant ($85) twice a month?

Relax

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 23-01-2018
Mult. $7.25 by 4 times 4 (4 PIZZAS per week, for 4 weeks):

$7.25(4)(4) = $116

Fine dining:  2($85) = $170

So, the fine dining costs more!


Answer Link

Otras preguntas

508900 divided by 5 - 75 + 9 First to answer correct gets brainliest!! NO LINKS PLEASE!!
que diferencia existe entre manejar un vehículo en una autovía y una calle común
what is the answer to 10x+3x
In which region were several colonies created as homes for English Catholics and debtors?
When you stand on the floor, the force of your body pushing down on the floor is A. Matched by the floor pushing up on your body. B. Less than the reaction fo
I need help with this:
i need help with my math test i took a screenshot of the question
What was one action that progressives took to help the living poor?
1. Answer the question "Who Am I?" in at least 10 different ways. How many of your responses fall into each of the four categories outlined in paragraph 6? Whic
A line has slope 5/6 and y-intercept -3