Baby99
Baby99 Baby99
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Conrad had $110 to spend on 9 cheese pizzas for a party. After buying them, he had $8.75 left. How much did each pizza cost? Show how you arrived at your solution, check your work, and clearly state your answer.

Relax

Respuesta :

jilko505
jilko505 jilko505
  • 23-01-2018
To solve this, subtract 8.75 from 110, then divide by 9. The answer is 11.25 each pizza. :)
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLST ANSWER PLSS
use the image to identify each of the labeled regions? ​
why is the sculpture above an example of an environment sculpture is a
how did the rise in deaths impact the american supporters for the vietnam war
It is 1/2 mile from the students home to a store and back. In a week, she walked to the store and back home 1 time. In the same week, she rode her bike to the s
How tall can a tsunami wave get?
what can they find out using their sence?​
What is the value of the expression (2) 6 over 2?
2 questions. will give brainliest if i can figure out how What happens to the electrons of a reducing agent during a reaction? a.Electrons are gained b.Electron
pls help fast Alyssa wants to buy a computer for $600. If she pays $75 now and $25 each month, she can pay for it in 21 months. If she were to pay $75 now and $