Aisle37 Aisle37
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 12.8 pounds if potatoes at $1.35 per pound. How much did Marissa spend for the potatoes?Explain.

Relax

Respuesta :

robynannap31heh robynannap31heh
  • 24-01-2018
Just multiply the numbers
[tex]12.8 \times 1.35[/tex]
Answer Link
gustanika
gustanika gustanika
  • 24-01-2018
a pound had the cost of $1.35, if she had 12.8 pounds then the cost was,

cost = 12.8 × 1.35
cost = 17.28

She spent $17.28
Answer Link

Otras preguntas

I really need help any help is highly appreciated
Solve photo question, please. Mathematics.
What is the solubility, in moles/liter, of PbCl2 if the Ksp =7.3 x 10^12
I have to do a newsletter in Desertification in africa, but i dont know what it is please help
identify the anode and cathode when plating an iron nail with zinc.
what were the two proposed plans for the constitution agreed on
Solve for y. 3(y-3)=6y
What does BDD stand for? A. Body Defects Disorder B. Body Dysmorphic Disorder C. Body Dilapidation Disorder D. Body Defective Disorde
An air mass is a large pocket of air with _____.
Most lakes were formed from _____. a. melting glaciers b. shrinking oceans c. volcanic eruptions d. excessive precipitation